מהי משמעות החיים? – חלק א

מה השאלה?

אחד הנושאים העיקריים שהדתות מתעסקות בו הוא השאלה: מהי משמעות החיים?

מה בעצם הכוונה בשאלה הזו? זו שאלה או תהייה פילוסופית או רוחנית, שמתייחסת לסיבה, למטרה, לתכלית, ולחשיבות של הקיום בכלל ושל החיים האנושיים בפרט. שאלות נוספות שקשורות לשאלה הזו הן:

  • מה עלי לעשות בחיים?
  • מדוע אנחנו כאן? לשם מה אנחנו כאן? (+ מאיין באנו?)
  • מה זה כל העניין הזה של החיים? (What is life all about)
  • מהו הערך של החיים?
  • האם לחיים יש בכלל משמעות?

ראו גם בויקיפדיה בעברית ובאנגלית.

התשובה הדתית

מה התשובה שהדתות נותנות לשאלת משמעות החיים?

הדתות הגדולות המונותאיסטיות, יהדות, נצרות ואיסלאם, אומרת שיש אלוהים, הוא ברא את היקום ואת העולם, ויש לו עבור בני האדם תוכנית שהם צריכים לפעול על פיה בצורה מסויימת ועל פי חוקים מסויימים, ולעבוד את אלוהים. זו המטרה, התכלית, והמשמעות של החיים. מי שפועל לפי החוקים שקבע אלוהים, נשמתו תזכה לשכר חיובי בגן עדן לאחר מות הגוף, ומי שלא, הוא חוטא שנשמתו תהיה נידונה לעונש חמור לנצח בגיהנום לאחר מותו, ולפעמים יקבל עונש גם במהלך חייו.

מהם בדיוק הכללים שקבע אלוהים ושצריך לפעול על פיהם? הם כתובים בספרי ההלכה. לכל דת יש ספרי הלכה משלה שאומרים: צריך לעשות כך ואסור לעשות אחרת, צריך להאמין בדבר כזה ולכפור בדבר אחר. יש גם פילפולים ודיונים רבים על הפרטים של הכללים בקרב "חכמי הדת", שאלות כגון כמה שעות צריך לחכות בין אכילת בשר וחלב.

החילונים דוחים את התשובה הדתית

כמובן, חילונים אינם יכולים להסכים עם התשובה הדתית, וזאת מכמה סיבות.

חלק גדול מהחילונים אינם מאמינים כלל שקיים אלוהים בורא עולם, מכיוון שאנחנו לא רואים שום ראיות, עדויות, והוכחות חותכות לכך שהוא קיים. בעינינו, ספרי הדת שנכתבו והדברים שאנשי הדת אומרים – כל אלו הם סיפורים שאנשים המציאו לפני אלפי שנים כי הם היו צריכים למלא את המשבצת הזו של השאלה – מה משמעות החיים, וגם מסיבות אחרות כגון להסביר את טבע העולם ואיך הוא עובד. ולכן כל ההסברים המבוססים על תוכנית אלוהית הם רק המצאות של בני אדם ולא דבר אמיתי.

אפילו חילונים שמאמינים בקיום איזשהו אלוהים מופשט, אינם מאמינים שכל המצוות וההלכות שכתובות בספרי הדת באמת באו מאלוהים, אלא הן המצאה של אנשים מלפני אלפי שנים, ואין לכל זה שום ערך ובסיס שקשור לשאלת משמעות החיים ולתוכן שאנחנו אמורים למלא בו את חיינו. גם מחקרים היסטוריים הראו, שחלק גדול מהכללים האלה מבוססים על אימוץ או התנגדות למנהגים שרווחו בקרב עמי האזור בארץ כנען לפני אלפי שנים. כמו כן, יש הבדלים גדולים בין הציוויים של הדתות השונות – אז איך אפשר לדעת איזו דת באמת מכילה את דבר האל?

כמו כן, הניחוח הסמכותני הזה של אנשי דת, אנשים שחושבים שהם יודעים יותר טוב מאחרים מה הפרשנות הנכונה של מה אלוהים אמר ורוצה – גם זה נראה לנו מופכך לגמרי. אנשי הדת האלה הם רק בני אדם והם יכולים לטעות כמו כולם. מעבר לכך, הידע לכאורה שיש להם מבוסס על חזיונות שהם שמעו בראשם כשאלוהים דיבר אליהם ואמר להם דברים תמוהים כמו שצריך להפריד בין חלב ובשר או שאסור חס וחלילה לשמוע נשים שרות – למה שנסמוך על זה?

אז מה במקום התשובה הדתית?

על כך – בפוסט הבא.