מהי משמעות החיים? – חלק ג

מה התשובה שמתאימה לנו?

כפי שראינו, אנחנו כחילונים מתקדמים שחשובה להם שאלת משמעות החיים, איננו יכולים לקבל את התשובות של הדת לשאלה, וגם אנחנו מוטרדים מאוד מהרמה הנמוכה של התשובות שהצטברו בוואקום התרבותי בעולם החילוני. אנחנו רוצים להתקדם לתשובה טובה יותר. אם כך – מהי התשובה שאנחנו, כחילונים רציונלים ספקנים בעלי חשיבה עצמאית וביקורתית, רוצים למצוא לשאלת משמעות החיים?

קודם כל, אנחנו מדגישים שחשוב לשאול את השאלה הזו, וחשוב לדון ולהתעסק בה. הסיבה היא שיש לנו צורך נפשי עמוק למשמעות ולתחושת משמעות בחיים, לכיוון, מטרה, תכלית, לתחושה שיש סיבה למה שאנחנו עושים ויש טעם במה שאנחנו עושים, יש מטרה, תועלת, תוחלת, ושאנחנו לא "סתם" חיים.

מי שמתכחש לצורך הזה עלול ליפול לניהיליזם, לדיכאון ולתחושה שאין משמעות ואין טעם בחיים, וזה פוגע בבריאות הפיסית ובההצלחה שלו בחיים. ומי שמסתפק בתשובות ריקניות ושטחיות של תרבות צריכה ודקדנס תרבותי מפספס את הגשמת הפוטנציאל שלו בחיים, וגם מגיע פעמים רבות לתחושת ריקנות וחוסר משמעות.

ומה יש לנו לומר על התשובה לשאלה? הדבר הראשון שעלינו להגיד הוא שבניגוד מוחלט לדתות, אנחנו איננו באים לתת כאן איזושהי תשובה מוחלטת. ודאי לא תשובה שקשורה לאמונה בעל טבעי, אך גם לא שום תשובה אחרת שכולם חייבים לקבל אותה, ומי שלא מקבל אותה מאיימים עליו בעונש. לאף אחד אין תשובה סופית ומוחלטת שמתאימה לכולם, ועצם ההתעסקות בשאלה ותהליך הדיון והגילוי חשובים יותר מכל תשובה ספציפית. עם זאת, אין זה אומר שלא קיימות תשובות כלל. אנחנו רוצים ללמוד ולחקור יחד את הנושא, לדבר ולדון על כך באופן קבוצתי וכל אחד עם עצמו, כדי לעזור לעצמנו ולעזור זה לזה לגבש את התשובות שמתאימות לכל אחד מאיתנו.

בסופו של דבר, התשובה לשאלה באה מאיתנו ולא ממקור על טבעי, ועל כל אדם לבחון בעצמו ולמצוא את התשובה המתאימה לו. הנה סירטון של האגודה ההומניסטית הבריטית שמדבר על כך:

אם כך, כל אדם בוחר לעצמו את המשמעות של חייו. אך זה אינו סוף הסיפור, זוהי רק ההתחלה, ואנחנו צריכים למלא בתוכן את החיפוש אחר התשובה. ואת זה ניתן לעשות בתהליך חיפוש, פגישות עם אנשים כדי לדון בשאלה, וללמוד על רעיונות שאנשים שונים הגו, ממגוון מקורות – פילוסופיה, תרבות, מדע, פסיכולוגיה, ואפילו דתות. על כך נפרט יותר בפוסט הבא.