27.8.2015 – חייו ופועלו ההומניסטי של איינשטיין

אנו שמחים להציג את ההרצאה הראשונה בסדרה של הרצאות על נושאים ואנשים שקשורים להומניזם. את ההרצאה הראשונה תיתן דפנה אוריה, שתספר לנו על חייו של איינשטין.

להילה סביב המדען הגאוני, אלברט איינשטיין, תרמה ללא ספק גם אנושיות פשוטה, רעמת שיער מחשמלת, ניצוץ בעיניים וחיוך משועשע. "המדע הוא מורשתי ולא קורות חיי", טען. אכן, איינשטיין מעולם לא כתב ולא נתן הסכמתו לכותב ביוגרפיה אודותיו, והייתה לו כנראה סיבה. חוקרים רבים ניסו ומנסים עדין להתחקות אחר קורות האיש המרתק הזה, לבנות כפזל מתוך פיסות מידע, מסכת חיים ובתוכה גם שלד. שלד שאיינשטיין ביקש להסתירו בהצלחה לא מבוטלת.

ואיינשטיין עצמו, מעבר להיותו מדען בעל שם עולמי, ששמו הפך שם נרדף לגאונות, היה אזרח העולם הגדול, פציפיסט, הומניסט, יהודי חם וציוני. אחת הדמויות הבולטות ורבות ההשפעה בעידן המודרני. הוא עמד בקשר עם גדולי עולם, רשימת מכותביו היא רשימת כל ה"מי ומי" של תקופתו. גם למכתבי הדיוטות מצא מקום וזמן להתיחס ולהגיב.

ההרצאה תתמקד בחייו הפרטיים של איינשטיין, הנון קונפורמיסט: משפחתו, ילדותו, מוריו וחבריו. כמו גם מעורבותו הפעילה כהומניסט, כפצפיסט ותמיכתו במפעל הציוני. ההרצאה לא תעסוק במורשתו המדעית.

על המרצה:
דפנה אוריה, ילידת ירושלים, בוגרת האוניברסיטה העברית באמנות והיסטוריה כללית, ותואר שני בארכיאולוגיה מאוניברסיטת תל אביב. בעלת וותק של מעל ל 30 שנות הוראה. מלמדת במכללת בת ים ומכללת הגמלאים של אור יהודה. מרצה על היסטוריה עולמית ויהודית, עם דגש על אישים מחוללי תפנית, אירועים דרמטיים וגם פיקנטיים.
פרטים נוספים: http://history-tales.com

קישור לאירוע בפייסבוק