הומניזם בישראל

tel-aviv5515-dc

למיטב ידיעתנו, איגוד ההומניזם הישראלי הוא הארגון הראשון הרשמי בישראל שהוקם במטרה לקדם את תפיסת העולם, העקרונות, והערכים ההומניסטיים בארץ כמכלול שלם. הארגון שואב השראה מארגונים דומים בחו"ל.

ישנם כמובן אירגונים רבים בארץ הפועלים לאור חלק מהערכים והעקרונות ההומניסטיים, אבל בכיוונים פחות כלליים מהכיוון אליו אנו מכוונים כאן. בין אירגונים כאלה ניתן למנות:

חשיבות הקמת איגוד ההומניזם הישראלי

אנו רוצים להקים את הארגון כדי לחזק את התנועה ההומניסטית בישראל, להפיץ ולהנחיל את ערכיה בקרב כלל הציבור, ולשתף פעולה עם אנשים ואירגונים נוספים בארץ ובעולם לקידום מטרות נאצלות אלה.

יש לכך חשיבות גדולה, כי המצב הנוכחי רחוק מלהיות מספק מבחינת קיום הערכים ההומניסטיים בחברה ובמדינה שלנו (וגם בעולם).

החברה שלנו עדיין סובלת מתופעות של אלימות פיסית (במשפחה, בבתי הספר, ברחוב) ומילולית (התלהמות, ליגלוג וזילזול בתקשורת ובשיחות בין אנשים). יש חוסר הוגנות וחוסר צדק, שחיתות בממשל, סקסיזם ואפליה כנגד נשים (בתרבות, במקומות העבודה, בחקיקה), הומופוביה ואפליה כנגד להט"בים, גזענות ואפליה כנגד קבוצות מסויימות. יש הפרה של זכויות-אדם וזכויות-אזרח.

יש גם התחזקות מגמות בורות ובערות. במאה ה-21 במדינת ישראל, מדינה מודרנית ומתקדמת שנמצאת בחזית המדעית והטכנולוגית העולמית, יש עדיין מאות אלפי אנשים שמחזיקים באמונות שסותרות את הידע המדעי שהצטבר בשיטתיות במשך מאות שנים, או מאמינים באמונות טפלות או בשיטות ריפוי לא אפקטיביות. הממסד הדתי מעורב בממשל ומוביל לכפייה דתית ולעלות עצומה לכלל האוכלוסיה הלא אורתודוקסית (בצורת "היטלי כשרות", מועצות דתיות, הרבנות הראשית, תיקצוב "מוסדות קודש" ומימון אברכים), ולעיוותים וחוסר צדק בצורה של התנגדות לתחבורה ציבורית בשבת ולנישואים אזרחיים, בניגוד לעיקרון הפרדת הדת מהמדינה שהוא עיקרון יסודי במדינה דמוקרטית ליברלית מודרנית. חשוב עם זאת לציין, שהומניסטים מכבדים כל אדם באשר הוא אדם, ובכלל זה דתיים ואנשים מאמינים, כל עוד הם מקבלים את עיקרון "חיה ותן לחיות", ואנו מעוניינים לשתף פעולה כדי לקדם חברה הוגנת לכל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>