קול קורא: הקמת איגוד ההומניזם הישראלי

בעשורים האחרונים, אנו עדים להתחזקותן של מגמות מדאיגות בחברה הישראלית: בורות ובערות מדעית, אמונות טפלות וחשיבה אי-רציונלית, כפייה דתית, אפליה, סקסיזם והדרת נשים, גזענות, הומופוביה, שחיתות בממשל, השתלטות בעלי ההון, והשתלטות כוחות חשוכים של עריצות ולאומנות פשיסטית. מגמות אלו מדאיגות אותנו, כיוון שאנו אנשים שדוגלים בחברה דמוקרטית, מתקדמת, נאורה, הומניסטית וליברלית, המיישמת את עקרונות חירות האדם, זכויות האדם והאזרח, חשיבה רציונלית ומחקר מדעי, הוגנות, צדק, ממשל תקין, אכפתיות, הדדיות, דרך-ארץ, אדיבות ותרבות דיון.

אנו מאמינים שלא ניתן להתמודד עם בעיות אלו רק דרך מפלגות פוליטיות ושדולות בכנסת, כיוון שפעילות פוליטית היא פועל יוצא של התרבות הרווחת בחברה. אם נצליח להשפיע לטובה על התרבות של אנשים רבים, ממילא הם גם ישפיעו בהצבעתם על המפלגות הפוליטיות בכיוון הרצוי. לכן, על האנשים שדוגלים בערכי הדמוקרטיה, הקידמה, הנאורות, ההומניזם והליברליזם, לקחת יוזמה ולפעול בחברה הסובבת אותם כדי לקדם את הערכים החשובים להם.

לשם כך אנו קוראים להקמת איגוד ההומניזם הישראלי ורוצים להקים אותו יחד איתכם! למיטב ידיעתנו, זה יהיה הארגון הראשון הרשמי בישראל שמטרתו לקדם את תפיסת העולם, העקרונות, והערכים ההומניסטיים בארץ כמכלול שלם. הארגון שואב השראה מארגונים דומים בחו"ל.

(ישנם כמובן אירגונים רבים הפועלים בארץ לאור חלק מהערכים והעקרונות ההומניסטיים, כגון אירגונים לקידום הזכות לחופש מדת ולהפרדת המדינה מהדת, לצימצום אפליה, סקסיזם, גזענות, והומופוביה, לקידום זכויות אזרח וזכויות אדם, לקידום ממשל תקין, לקידום החינוך וההשכלה המדעית-טכנולוגית, לשמירה על הסביבה והאקולוגיה, לקידום זרמים חילוניים/ליברליים/הומניסטיים ביהדות, ועוד, אבל הם בכיוונים פחות כלליים מהכיוון אליו אנו מכוונים כאן).

מהו הומניזם?

הומניזם הוא השקפת עולם מקיפה ומערכת ערכים לחברה מתקדמת. שאיפת ההומניזם היא לספק את הצרכים הגשמיים והנפשיים (רווחה ואושר) של כלל בני האדם. ההומניזם מאמין שלאנושות יש יכולת להתקדם לעבר שאיפותיה הנעלות ביותר, והאחריות לחיינו ולסוג העולם בו אנו חיים היא של בני האדם.

הומניזם דוגל בערכים של חירות האדם, חופש הביטוי המחשבה והמצפון, מוסר, הגינות, הדדיות, אכפתיות לזולת, אדיבות, מנהל תקין, חשיבה הגיונית (רציונלית), ביסוס ידע על ראיות אמפיריות ועל השיטה המדעית, שמירה על המערכת האקולוגית, ופעולה אקטיבית לשיפור חיינו, ושיפור החברה והעולם.

מדוע יש צורך בהקמת איגוד הומניזם בישראל?

אנו רוצים להקים את הארגון כדי לחזק את התנועה ההומניסטית בישראל, להפיץ ולהנחיל את ערכיה בקרב כלל הציבור, וליזום פרוייקטים ושיתופי פעולה בין אנשים ואירגונים נוספים בארץ ובעולם לקידום מטרות נאצלות אלה, בדומה לאירגונים הומניסטיים בחו"ל.

יש לכך חשיבות גדולה, כי המצב הנוכחי רחוק מלהיות מספק מבחינת קיום הערכים ההומניסטיים בחברה ובמדינה שלנו (וגם בעולם).

החברה שלנו עדיין סובלת מתופעות של אלימות פיסית (במשפחה, בבתי הספר, ברחוב) ומילולית (התלהמות, ליגלוג וזילזול בתקשורת ובשיחות בין אנשים). יש חוסר הוגנות וחוסר צדק, שחיתות בממשל, השפעת בעלי הון וקבוצות אינטרסים על השלטון, סקסיזם ואפליה כנגד נשים (בתרבות, במקומות העבודה, בחקיקה), הומופוביה ואפליה כנגד להט"בים, גזענות ואפליה כנגד קבוצות מסויימות. יש הפרה של זכויות-אדם וזכויות-אזרח.

יש גם התחזקות מגמות בורות ובערות. במאה ה-21 במדינת ישראל, מדינה מודרנית ומתקדמת שנמצאת בחזית המדעית והטכנולוגית העולמית, יש עדיין מאות אלפי אנשים שמחזיקים באמונות שסותרות את הידע המדעי שהצטבר בשיטתיות במשך מאות שנים, או מאמינים באמונות טפלות או בשיטות ריפוי לא אפקטיביות. הממסד הדתי מעורב בממשל ומוביל לכפייה דתית ולעלות עצומה לכלל האוכלוסיה הלא אורתודוקסית (בצורת "היטלי כשרות", מועצות דתיות, הרבנות הראשית, תיקצוב "מוסדות קודש" ומימון אברכים), ולעיוותים וחוסר צדק בצורה של התנגדות לתחבורה ציבורית בשבת ולנישואים אזרחיים, בניגוד לעיקרון הפרדת הדת מהמדינה שהוא עיקרון יסודי במדינה דמוקרטית ליברלית מודרנית. חשוב עם זאת לציין, שהומניסטים מכבדים כל אדם באשר הוא אדם, ובכלל זה דתיים ואנשים מאמינים, כל עוד הם מקבלים את עיקרון "חיה ותן לחיות", ואנו מעוניינים לשתף פעולה כדי לקדם חברה הוגנת לכל.

חשוב להדגיש כי אין תמימות דעים בקרב הומניסטים באשר לשאלות פוליטיות או "ימין" מול "שמאל" בקשת הפוליטית בסוגיות מדיניות, כלכליות, ואחרות, ועל כן לאיגוד ההומניזם אין עמדה רשמית של תמיכה במפלגה פוליטית כלשהי. המשותף לכל ההומניסטים הוא אכפתיות לזולת והשאיפה לעולם טוב יותר ולחברה הוגנת יותר בה כמה שיותר אנשים נהנים מחופש, מפירות האנושות, ומהזדמנויות להגשים את עצמם. ישנם חילוקי דעות באשר לדרכים הטובות ביותר כדי להשיג מטרות אלו, והכרעה בין האפשרויות אמורה להתבסס לא על ספקולציות או אידאולוגיות דמגוגיות, אלא על מחקרים מדעיים ועל ניסויים אמפיריים שעברו אימות וביקורת כדי לבדוק מהן הדרכים שעובדות בצורה הטובה ביותר, וכדי לאפשר החלטות רציונליות ומושכלות. לא קל ליישם זאת, אבל זו הדרך הטובה ביותר להתקדם לעבר שיפור.

מטרות איגוד ההומניזם הישראלי

האיגוד יפתח את השקפת העולם ההומניסטית, יתאימה לחברה הישראלית, ויקדם וינחיל אותה בציבור, כדי להוביל את החברה להיות יותר מתקדמת, נאורה, הגיונית, הוגנת, וצודקת יותר לכולם, ומונחית היגיון, אמפתיה, חמלה, וידע מדעי. אנו פועלים לקידום פרוייקטים על סמך עקרונות וערכי ההומניזם, תוך שיתוף פעולה עם כמה שיותר אנשים, ארגונים, חברי כנסת, פעילים חברתיים, חברי אקדמיה ואנשי התעשיה השותפים לדרך. העמדות שאנו מחזיקים בהן, והפעולות שאנו נוקטים אינם רק לטובתנו שלנו, אלא למען שיפור החברה כולה והעולם בו אנו חיים.

בפרט, ניצור חומרים (עלונים, חוברות, אתרי אינטרנט, קבוצות ברשתות חברתיות) כדי להפיץ את השקפת העולם ההומניסטית בקרב הציבור ובתקשורת, נוציא לאור כתב-עת, נבנה תוכניות לימוד לילדים ונוער ולמבוגרים, נארגן מפגשים וכנסים עם הרצאות, דיונים ופעילויות, נתרגם חומרים על הומניזם מאנגלית לעברית, ערבית ורוסית, ופרוייקטים נוספים.

הצטרפו אלינו!

אנחנו צריכים את עזרתכם. בלעדיכם, זה לא יקרה! ליצירת קשר לחצו כאן.